Ši knyga, kurios lotyniškoji pavadinimo dalis primena, kad istorija yra tiesos šviesa, skirta doc. dr. Vaciui Vaivadai, Klaipėdos universiteto afilijuotajam profesoriui, pagerbti.
Daugybės sukakčių proga vakar jį sveikino kolegos, pakviesdami į pokalbį apie pagrindinę „dovaną“ – mokslininko kolegų, mokinių ir bendraminčių parengtą knygą ir joje gvildenamas temas. Pokalbyje apie ją dalyvavo Roma Bončkutė, Dainora Pociūtė, Rasa Banytė-Rowell, Marius Ščavinskas, Dainius Elertas ir pats Vacys Vaivada.
Apie knygą
Rinkinio pagrindą sudaro trylika straipsnių. Dalis jų pasakoja apie krikščioniškosios tradicijos vaizdinius Viduramžiais ir Ankstyvaisiais naujaisiais laikais. Analizuojamas krikščionių dievobaimingumo vaizdinys XIII–XIV a. kronikose, karių kankinių kultas Lietuvoje Ankstyvaisiais naujaisiais laikais, XVI a. kronikininkų naudotos pasakojimo kūrimo strategijos ir retorinės priemonės vaizduojant „kitokį pasaulį“ Žemaitijoje, palaimintojo Juozapato Kuncevičiaus kultas ir jo martirologijos vaizdavimas XVII–XVIII a.
Kita straipsnių dalis specifiškai skirta Žemaitijos istorijos klausimams. Nagrinėjama nedidelio vietinio arklio, Lietuvoje vadinamojo žemaituku, istorija, jėzuitų tolesnė pastoracinė ir bažnytinė veikla Žemaičių vyskupijoje po Jėzuitų draugijos panaikinimo (1773 m.), tapytojo Leopoldo Andrijausko XIX–XX a. sandūros korespondencija su savo giminaičiais Žemaitijoje.
Trečioji straipsnių grupė specifiškai skirta istorikų vaidmeniui. Čia nagrinėjamas Lietuvos kronikų legendinės dalies turinys, Juozapato Mykolo Karpio vaidmuo pasakojant apie Didįjį Šiaurės karą, Simono Daukanto idėjų kilmė, istorikų indėlis atskleidžiant Romos katalikų istoriją Klaipėdoje, bet kartu analizuojamos temos, kuriose istorikai paliko spragas – aptardami LDK valstiečių istoriją, Stanislovo Augusto Poniatovskio rūmų (dvaro) grupuotės atstovus Lietuvoje.
Iš pirmo žvilgsnio margaspalvį knygos turinį vienija istoriko Vacio Vaivados mokslinių tyrimų interesai ir dvi konkrečios progos – jo asmeninė sukaktis ir jo mokslinės veiklos Klaipėdos universitete trisdešimtmetis. Rinkinio straipsnių autoriai – Vacio Vaivados kolegos, mokiniai ir bendraminčiai.
Knygą sudarė doc. dr. Marius Ščavinskas.